top of page

יש הרבה דברים שחשוב לדעת על פונדקאות לפני שניגשים לתהליך כזה, אז לפני שאתם אומרים "די, מה באת לבאס?"

 

אני רוצה לעבור אתכם על כמה דברים שצריך לשים אליהם לב, לחשוב עליהם ולהיזהר מפניהם וזה עוד לפני שאני בכלל מתחיל לדבר על שנות ההתבגרות שיבואו בהמשך. אז למה צריכים להיות מוכנים, מה צריך לדרוש לדעת מהמרפאות והסוכנויות, למה לשים לב מבחינת ההוצאות ולמה חשוב ליווי צמוד לאורך כל התהליך?

ניסיון

נתחיל מהבסיס- פונדקאות היא בסופו של דבר תהליך של הפריה והריון. וכמו כל הריון, כל תהליך פונדקאות הוא שונה מרעהו, מיוחד וייחודי. ברגע שאנחנו מבינים שהתהליך הוא אישי ומשתנה, אנחנו יכולים להבין קצת יותר את ההכרח בליווי מקצועי. סוכנויות פונדקאות שונות בארץ מניפות את דגל "הניסיון" שהן צברו עם כמות הלקוחות שהיו להם, אבל הניסיון העשיר ככל שיהיה לא בהכרח רלוונטי לתהליך שלכם. יכול מאוד להיות שיש למתווך ניסיון עשיר בתוך הודו, בתאילנד, נפאל, קנדה ומדי פעם אפילו במרפאות בתוך קנדה או ארה"ב, אבל זה בכל מקרה לא מה שהם משווקים לכם עכשיו כשאתם ניגשים לעשות תהליך עם פונדקאית אמריקאית ורוצים להיות בידיים המנוסות ביותר. חשוב שיהיו אתכם אנשים שצברו כמה שיותר ניסיון במסלול בו בחרתם ללכת, שסיימו תהליכים, שלמדו מה המכשולים ושהתמודדו עם ההפתעות שצצו בדרך. אתם חייבים להיות מרוכזים ולא ללכת שולל אחרי טריקים שיווקיים. להתפאר ולהגיד שיש לי ניסיון עשיר בבניין בתי לגו לא הופך אותי לקבלן שתרצו לקחת כדי לבנות את הבית הבא שלכם.

מחיר

בואו לא נשלה את עצמנו, כל העניין הזה לא זול. אנחנו מדברים על תהליך יקר ומסובך וחשוב לדעת לאן אנחנו נכנסים גם מבחינה כלכלית. הצעות המחיר משתנות והן חשובות לא פחות מכל דבר אחר; תשמעו כמה הצעות, תקחו כמה רשמים, תדאגו בין היתר גם לכיס שלכם. בקשו לראות את החוזים של הסוכנויות בנוסף לאלו של המתווכים בארץ, קראו את האותיות הקטנות, התייעצו עם מומחים- תשוו תפוחים לתפוחים. אתם נתקלים בהצעת מחיר נמוכה משמעותית מהמקובל אצל המתחרים? הבינו מה עומד מאחורי המחיר הנמוך. האם מדובר בתכסיס שיווקי ומדובר בהערכת מחיר נמוכה ולא מציאותית? בנוסף, קחו בחשבון שלא תמיד תוכלו לדעת מראש בעלות שבה מסתכם התהליך: תשלומים לביטוח, שמירת הריון, בדיקות גנטיות- יש המון משתנים שצריכים להילקח בחשבון ולהיכלל במחיר שאליו אתם שואפים. כבר אמרנו שתהליך הפונדקאות הוא אישי וייחודי, כך גם הטיפול בפונדקאית, בהפריה, בעוברים ובבדיקות הרפואיות, וכמו שאנחנו כבר יודעים בלי שיצטרכו לבשר לנו מלמעלה - אין שום דבר שהוא חינם. תשננו ותזכרו את זה כשאתם יושבים מול המחיר שהוצע לכם ותעשו את השיקולים שלכם.

מה אתם כן רוצים?

אתם רוצים ליווי. אתם רוצים אנשי מקצוע שמכירים את העבודה, כאלה שיודעים שאתם מיוחדים וייחודיים כמו שאמא תמיד אמרה לכם. אתם רוצים שהם ידעו שאתם שונים מכל אחד אחר שהם עבדו איתו בעבר. אתם רוצים ליווי משפטי הדוק לאורך כל התהליך- ליווי שיהיה מעורה בחוק האמריקאי ובחוק הישראלי, שיוכל לתת מענה לכל גורם במהלך התקופה הזאת. זו תקופה מלחיצה ומלאה בחששות לצד השמחה וההתרגשות, ואין סיבה להעמיס על עצמכם גם דאגות משפטיות על הראש. אתם רוצים לראות סטטיסטיקות ואחוזי הצלחה של המרפאה שאתם מפקידים בה את העתיד שלכם. הרבה יחשבו שאין הבדל גדול בין המרפאות ושאחוזי ההצלחה הם לא הדבר שהכי חשוב לבדוק לפני שמתחילים, אבל זו טעות: ככל שאחוזי ההצלחה גבוהים יותר והסיכויים ללידה בהחזרה הראשונה גבוהים יותר, כך התהליך כולו אורך פחות זמן. זמן שווה כסף: תשלומי נסיעות, ביטוח רפואי ועוד רשימה ארוכה של הוצאות. שלא לדבר על האכזבה בקבלת תשובה שלילית להריון. אתם רוצים מרפאה מובילה לעבוד איתה, מרפאה שמתמחה בתהליכים כמו שלכם, שתוכל לספק את כל הכלים הדרושים כדי להקל על התהליך שלכם. ​ אתם רוצים את כל אלה, כי זה מה שאני רציתי לפני שנכנסתי לתהליך. זה מה שאני הייתי צריך לבדוק לפני שהתחלתי את החיים עם שתי התאומות הנהדרות שלי. אתם רוצים את כל אלה כי אין שום סיבה להקשות איפה שאפשר להקל.

 

אתם צריכים לצאת לדרך הבטוחה ביותר בשבילכם, ואני ממליץ שתבדקו ותתיעצו כמה שיותר לפני שתקפצו להחלטות נמהרות. קחו את הזמן שלכם ותצברו שעות שינה - כשהתינוק יגיע לא יהיו לכם המון כאלו 😉

תינוקת חמודה מסתכלת למעלה

חשוב לבדוק קודם

אל תלחצו מתהליך פונדקאות, כשעושים את זה נכון זו החוויה הכי משמעותית שתעשו בחיים. קחו נשימה עמוקה, ובואו לשמוע כמה עצות מעשיות שיש לאבא מנוסה לתת לכם: מאילו מלכודות שיווקיות להיזהר, למה צריך לשים לב ובעיקר איך למנף את הניסיון של אחרים לטובתכם.​

אז מצאתם את אהבת חייכם, הקמתם את ביתכם החדש בישראל, עברתם על הקטלוג של איקאה ואפילו אימצתם כלבלב חדש בהפנינג אימוץ של 'תנו לחיות לחיות'. מה עכשיו? אחרי שנרגעתם מכל השינויים החדשים והמרגשים רק הגיוני שתחפשו מפלט חדש לאהבה שלכם יחד ותרצו להרעיף אותה על מישהו, כמו תינוק חדש, או אולי אפילו שניים? אין שום בעיה- כל סוכנויות הפונדקאות בארץ כבר יבטיחו להגשים לכם את החלום: שימו קצת כסף בצד, שנסו מותניים ותוך שנה, שנה וחצי גג יחכה לכם תינוק רך, חדש וחמוד, שתוכלו לחנך ולטפח ועל הדרך תשנו את העולם ואת פני הדור הבא! פשוט, קל ומיידי. בתיאוריה.

bottom of page