top of page

המציאות הנוכחית

 אומנם בג"ץ אילצו את המחוקק לתקן את האפליה ומשרד הבריאות הוציא חוזר עם התיקון (אשר עדיין תלוי לשיקולו של כל שר בריאות בתפקיד), אבל הגופים שאמורים להגשים בפועל את הקביעה לא צפויים "ליישר קו" בעתיד הנראה לעין. כמו כל דבר בישראל, גם כאן הקשיים רבים מהפתרונות. 

בחלוף הימים אחרי הידיעה המתוקשרת על יציאת המזכר לעדכון החוק, אחרי מבט מעמיק ומפוקח והתייעצות עם גורמים מקצועיים העוסקים בפונדקאות בישראל מזה שנים, התמונה התבהרה למציאות שיש בה שוב מוטיב משמעותי של המתנה. 

כיום זוגות חד מיניים וגברים יחידנים עדיין לא רשאים ליצור עוברים בישראל (בין אם דרך הרפואה הציבורית או הפרטית), וטרם הוסדרו אפשרויות הרישום של ההורה שאינו האב הגנטי של הילד. אנו מקווים שלא יעברו שנים נוספות עד שגופי הרפואה, הביטוח והוועדות השונות יפעלו בעצמן לתיקון האפליה הקיימת בחוק. לאחר שנושא יצירת העוברים יוסדר, נותר רק לקוות שיוכרע במהרה מי מהגופים ישתתף במימון יצירת עוברים לגייז ולזוגות יחידנים. 

כמו כן, הועדה המאשרת הטסת עוברים שנוצרו בחו"ל לישראל, שעד היום אפשרה במקרים מסויימים להטיס ארצה עוברים עבור נשים יחידניות וזוגות סטרייטים, הוצפה בבקשות העברת עוברים של גייז ויחידנים. תגובת הועדה לשטף הבקשות היתה להחמיר עוד יותר את התנאים למקרים חריגים בלבד תחת שיקול דעת הועדה. נכון לשעה זו לא ברורים הקריטריונים לקבלת האישור. 

 

מלבד הקשיים ביצירה/הטסת עוברים, ולפי חוות הדעת של גורמים מקצועיים שאין להם אינטרס עסקי בפונדקאות בישראל, זמני ההמתנה לפונדקאית ישראלית צפויים להתארך עם כניסתם של מאות ממתינים נוספים בשנה, וכך גם עלויות התהליך צפויות לטפס בהתאם. 

יש לזכור שגם כיום הרוב המוחלט של זוגות סטרייטים לא מצליחים לבצע תהליך פונדקאות בישראל, ופונים לתהליך בחו"ל כדי להתגבר על זמני ההמתנה הארוכים ותנאי הוועדות הנוקשים. 

אז מה אפשר לעשות? 

למי שכבר יש עוברים בארצות הברית

כאמור כיום החוק והוועדות הרפואיות מאפשרים הטסת עוברים רק במקרים חריגים ובשיקול דעת הועדה. 

IVY FERTILITY פועלת בדרכים רבות להשגת אישורים ופיצוח הפאזל הבירוקרטי, וצפויה להיות בין המרפאות הבודדות שתקבלנה את אישור משרד הבריאות להטסת עוברים לישראל. המשמעות של אישור זה עבור הקהילה הוא מבחינתנו בחשיבות עליונה, מכיוון שהמרפאה עובדת בארץ ללא מתווכים והינה הפתרון היציב ביותר למי שירצה לייצר עוברים בארצות הברית ולהטיסם ארצה. במקרה כזה צפוי שמי שהצליח להגיע למאץ' עם פונדקאית ישראלית שעברה את כל תנאי הסף המחמירים, יוכל בעתיד להעביר את העוברים לישראל ולהנות מהיתרונות של הריון עם פונדקאית ישראלית בארץ.

עם זאת יש לזכור כי תנאי הסף בישראל לאישור פונדקאית הינם חריגים במיוחד, וגם אם התמזל מזלכם ויש חברה (חל איסור על קרובת משפחה לשמש עבורכם פונדקאית) המוכנה לקחת על עצמה את המסע הזה אתכם, קיימת סבירות גבוהה שהיא תתקשה לעבור את תנאי הועדה. לכן רוב הזוגות הסטרייטים יוצאים לתהליכי פונדקאות בחו"ל. 

 

למי שכבר יש עוברים בארצות הברית וגם מכרה/חברה שמעוניינת להיות פונדקאית, ההמלצה היא לעבוד מול הועדה ואנחנו נוכל בהמשך לסייע בהטסת העוברים לישראל. במקביל מומלץ להרשם להמתנה לפונדקאית אמריקאית למקרה שבו מעוניינים לקצר את זמני ההמתנה.

 

למי שעדיין אין לו עוברים

כיום ועל אף ההנחיה לתיקון החוק, לא ניתן ליצור עוברים עבור זוגות גאים וגברים יחידנים בישראל.

עד לשעה זו ועל אף קביעת בג"צ, גורמי הרפואה וחברות הביטוח מאפשרים מימון טיפולי פוריות בגוף המבוטחת בלבד, ואין צפי ריאלי למועד בו גורמים אלו יתאימו את הנהלים והבירוקרטיה הפנימית שלהם בהתאם לתיקון החוק. מכיוון שטרם נקבע מי יקח על עצמו את ההשתתפות במימון התהליך הרפואי, חברות הביטוח הפרטיות צפויות להמשיך להחריג טיפולי פוריות לזוגות בני אותו מין וגברים יחידנים. 

יש לקחת בחשבון שגם כאשר תהיה הלימה בין החוק למציאות בפועל, זמן ההמתנה לפונדקאית ישראלית שכבר עכשיו עומד על שנתיים ויותר, צפוי להיות ארוך עוד יותר. 

 

ולכן למי שעדיין אין לו עוברים ומעוניין להקים משפחה בפרק זמן סביר, ההמלצה היא ליצור כבר עכשיו עוברים בארצות הברית, להנות מהמרפאה בעלת אחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בארצות הברית, בתהליך בפיקוח רפואי וגנטי מחמיר, עם תורמות ביציות אמריקאיות שעוברות איבחון גנטי בעצמן, ולהכנס לתור לפונדקאית אמריקאית שעומד על מספר חודשים (בהתאם לצרכי ההורים). במקביל מי שמעוניין יכול להרשם גם להמתנה הארוכה לפונדקאית ישראלית, וכשתנאי הטסת העוברים יובהרו להעבירם לישראל במידה ותאותר פונדקאית מתאימה בארץ. 


 

לסיכום

בתוך כל בליל המידע והשמועות סביב נושא אישי ורגיש זה, חשוב שתדעו בדיוק לקראת מה אתם ניצבים בכל אחד מהפתרונות המשווקים כעת. IVY FERTILITY ידועה בשאיפתה התמידית לספק את תמונת המצב העדכנית והרלוונטית ביותר להורים ולמשפחות הגאות בקהילה הקטנה והמדהימה שלנו.

נשמח לפגוש אתכם ולהציג בפניכם את האפשרויות העומדות בפניכם, ולבנות יחד אתכם את המסע הנכון והמתאים ביותר בדרך להקמת המשפחה שלכם.

תינוק מחזיק דגל ישראל

יש פונדקאות בישראל! אז מה זה בעצם אומר?

רקע קצר

IVY FERTILITY פועלת להקמת משפחות גאות בישראל, בשקיפות ובאובייקטיביות שמאפיינת את תפיסת העולם והאידיאולוגיה של הצוות, שמגיע כולו מתוך הקהילה הגאה. גם עכשיו אנחנו רוצים לעזור לכם לקבל החלטה מיידית תוך הסתכלות קדימה על פתרונות אפשריים, שעשויים לכלול בעתיד תהליך עם פונדקאית ישראלית. כידוע, ביוני 2021 לאחר שנים ארוכות של מאבק, הורה בג"צ לתקן את האפליה ב"חוק הפונדקאות" הישראלי (או בשמו הרשמי: חוק הסכמים לנשיאת עוברים). עד לתיקון, החוק התיר פונדקאות לזוגות הטרוסקסואלים ונשים חד הוריות. פסיקת בג"צ קובעת כי יש לאפשר גם לזוגות מאותו מין וגברים יחידנים לעבור תהליך פונדקאות בישראל.

 עם זאת לא תם המאבק: על אף קביעת בג"צ, בפועל לא מתאפשר כיום לזוגות של גייז ולגברים יחידנים לבצע תהליך פונדקאות מלא בישראל, על אף שגורמים שונים כבר משווקים מסלולי פונדקאות בארץ.

bottom of page